Tilintarkastuksen trainee-jakson opit kauppatieteilijälle
- Kasperi Niemenkari
- 27.10.
- 2 min käytetty lukemiseen
Alkuoletukset
Lyhyesti minusta: olen toisen vuoden kauppatieteiden opiskelija Oulun yliopistosta ja toimin trainee-jaksollani tilintarkastusassistenttina sekä yrityksemme kirjanpitäjänä. Ennen harjoittelun alkua olin opiskellut kauppatieteitä vasta vuoden, joten teoreettinen pohja oli melko rajallinen ja käytännön kokemusta ei löytynyt lainkaan.
Odotin tilintarkastuksen olevan pääasiassa numeroiden tarkastamista sekä kirjanpitolainsäädännön opettelemista. Todellisuudessa työ opetti kuitenkin liiketoiminnasta ja organisaatioiden välisestä sekä niiden sisäisestä toiminnasta paljon enemmän kuin osasin etukäteen kuvitella.
Käytännön oppiminen ja teoria yhdistyvät
Koulun penkillä opitut perusasiat, kuten taseen ja tuloslaskelman rakenne saivat tilintarkastuksessa konkreettisen merkityksen. Tilintarkastusassistentin ja kirjanpitäjän roolit tukivat hyvin toisiaan. Esimerkiksi kirjanpidon laatiminen auttoi hahmottamaan, miten tarkastettava aineisto tosiasiassa muodostuu ja mistä yleisimmät virheet, kuten jaksotusvirheet voivat johtua.
Itse koen, että käytännön tekeminen motivoi enemmän kuin esimerkiksi luennolla istuminen tai ryhmätöiden tekeminen – kyse on kuitenkin oikeista yrityksistä eikä teoreettisista tilanteista. Myös oppi siitä, miten erilaiset taloushallinnon alustat (esim. Visma Fivaldi, Netvisor..) toimivat, on mainitsemisen arvoista, sillä niiden kanssa saa varmasti olla tekemisissä, jos tällä alalla jatkaa.
Ehkä tärkeimpinä oppeina trainee-jaksosta jäi käteen yleinen ymmärrys erilaisten yritysten toiminnasta sekä siitä, miten toimitaan osana yritystä. Tilintarkastus auttoi syventämään ymmärrystä eri yritysten liiketoimista, kuten kyseisen toimialan yleisistä kulueristä tai riskeistä. Kirjanpitäjänä sekä palkanlaskijana puolestaan tuli tehokkaasti opittua yrityksen toiminnasta sisäisestä näkökulmasta, koska jokainen osto- sekä myyntilasku kulki minun kauttani. Näin tilintarkastus sai syvyyttä, kun ymmärsin koko prosessin kulun tositteista tilinpäätökseen.
Lisäksi pääsin käsittelemään erikoisempia tapauksia, kuten esimerkiksi käännetty arvonlisäverovelvollisuus tai factoring-laskutus. Monia aiheita mainitaan luennoilla ohimennen, mutta tarkastusta tehdessä ne pääsee opettelemaan kunnolla.
Työelämätaidot
Trainee-jakso kehitti myös työelämässä vaadittavia kommunikaatiotaitoja sekä kykyä ottaa vastuuta omasta tekemisestä. Kommunikaatiota tapahtui niin yrityksen sisällä työntekijöiden kesken, kuin myös tarkastettavien yritysten johdon ja kirjanpitäjän kanssa. Tärkeää on pystyä artikuloimaan asiansa niin, että viesti on selkeä eikä sitä voi tulkita väärin. Avun kysyminen oli myös tärkeää etenkin alussa, kun kaikki oli vielä uutta ja jotkin asiat tuntuivat hankalilta.
Harjoittelu tarjosi myös mahdollisuuden osallistua mielenkiintoisiin erityistarkastuksiin sekä opettavaisiin tapahtumiin, kuten Tilintarkastuksen Symposiumiin Tampereella. Mahtavaa oli myös päästä tutustumaan hienoihin työkavereihin ympäri Suomea ja työskennellä tiimissä, mikä koostuu motivoituneista ja osaavista henkilöistä.
Työkokemus tukee opintoja
Voisi melkein sanoa, että opin Trainee-jaksolla enemmän taloudesta, kuin ehdin oppia ensimmäisenä vuotena opinnoissani. Toisaalta ilman teoreettista pohjaa käytännön työn tekeminen ei olisi ollut mahdollista. Harjoittelussa tuli paljon kertausta aikaisemmin opituista asioista, mutta sitäkin enemmän uutta oppia, jota pääsen hyödyntämään nyös opintojen parissa.
Ennen harjoittelua en ollut varma mihin pääaineeseen haluan panostaa, mutta harjoittelun myötä huomasin laskentatoimen olevan minulle mielenkiintoista ja sellainen ala, minkä parissa haluan työskennellä tulevaisuudessakin. Harjoittelun ansiosta myös opiskelu tuntuu mielekkäämmältä, kun teoriaa pystyy peilaamaan käytännön kokemuksiin.
Yhteenveto
Trainee-jakso oli siis muutakin kuin numeroiden katselemista ja perehdytti laajasti tilintarkastukseen sekä yritysten toimintaan. Tärkeimpinä oppeina olivat nimenomaan syventynyt ymmärrys eri organisaatioiden liiketoimista sekä kokemus siitä, millaista on arki oman alan töissä. Harjoittelu tarjosi myös uusia näkökulmia sekä uudenlaista motivaatiota opiskeluun. Se myös auttoi hahmottamaan tulevien opintojen suuntaa sekä antoi varmuutta siitä, että laskentatoimi on oma alani.
Lue lisää teemakirjoituksiamme:
Kasperi Niemenkari
kauppatieteiden ylioppilas
Tilintarkastusassistentti
Lakitoimisto KPF
050 3701 630


